Producenci
Promocje
Pokrowiec torba na matę do jogi SUPER (z zamkiem)
Pokrowiec torba na matę do jogi SUPER (z zamkiem)
39,90 zł 34,90 zł 32,44 zł 28,37 zł
szt.

Pyłek kwiatowy

Dostępność: brak towaru
Cena: 10,00 zł 10.00
Cena netto: 9,52 zł
quantity szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Obok miodu i propolisu pyłek kwiatowy (obnóża pyłkowe) to najbardziej odżywczy produkt pszczelarski. Zawiera kwasóy organiczne, 30% cukrów, lipidy i witaminy A, B1, B2, B3, B6, B12, C, PP, E, D, K, H, kwas nikotynowy. Zaznacza się wyraźnie obecność biopierwiastków: fosforu, siarki, chloru, potasu, wapnia, sodu, żelaza, miedzi, cynku, selenu, chromu i magnezu. Pyłek wyraźnie obniża nadmierny poziom całkowitych lipidów, cholesterolu i triglicerydów. Powoduje wzrost zawartości hormonów odpowiedzialnych za nasilenie metabolizmu tłuszczów. W zależności od pochodzenia, pyłek może wykazywać wielokierunkowe działanie bakteriostatyczne. W stanach niedożywienia, rekonwalescencji i zmęczenia psychofizycznego pyłek kwiatowy stanowi cenną odżywkę. W przypadkach opóźnionego rozwoju umysłowego poprawia zdolności intelektualne


Na temat znaczenia pyłku kwiatowego w zaburzeniach układu krwiotwórczego pisze także wybitny polski fitoterapeuta, prof. dr hab. Bogdan Kędzia (autor Produktów pszczelich w medycynie). Prof. Kędzia poleca terapię pyłkiem w niedokrwistości, zalecaną przez ukraińskiego apiterapeutę Aleksandra Tichonowa. Pyłek kwiatowy jest cennym środkiem w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza, szczególnie u dzieci. W wyniku leczenia uzyskuje się zarówno przyrost liczby krwinek czerwonych, jak i wzrost poziomu hemoglobiny we krwi, co w rezultacie daje poprawę łaknienia, wzrost masy ciała, ustąpienie zmęczenia oraz zmniejszenie bladości skóry i błon śluzowych. Dobre efekty lecznicze, przy użyciu pyłku, uzyskano u dzieci i dorosłych w niedokrwistości z niedoboru żelaza, zarówno pierwotnej, jak i wtórnej, czyli towarzyszącej innym schorzeniom przewlekłym, jak zapalenie płuc, żółtaczka, niedożywienie. Pyłek kwiatowy okazał się także skuteczny w leczeniu wtórnej niedokrwistości, będącej następstwem schorzeń reumatycznych. Nawet przy braku efektów leczenia preparatami zawierającymi żelazo, podawanie tego produktu powodowało w większości przypadków znaczną poprawę. Leczniczo dorosłym podaje się 20-30 g pyłku kwiatowego dziennie (4-6 łyżeczek od herbaty), dzieciom, zależnie od wieku, 5-10 g (1-2 łyżeczki). Pyłek w postaci obnóży należy przed użyciem rozdrobnić, najlepiej w młynku do kawy, aby zwiększyć jego przyswajalność przez organizm. Można także po zalaniu obnóży ciepłą wodą pozostawić mieszaninę na 2-3 godziny. Ziarna pyłku pęcznieją i pękają, uwalniając swą zawartość.
Według Tichonowa, wartościowe jest przyjmowanie w niedokrwistości zarówno samego pyłku kwiatowego, pierzgi i miodu, jak i pyłku kwiatowego w połączeniu z ziołami. Przykłady takiej terapii:
1. Przyjmuje się po łyżeczce od herbaty zmielonego obnóża pszczelego, 3 razy dziennie, na 15-20 minut przed jedzeniem. Terapię prowadzi się przez miesiąc. Można powtórzyć po 1-2-tygodniowej przerwie.
2. Wziąć 800 ml przegotowanej wody o temperaturze pokojowej, 180 g miodu i 50 g pierzgi. Miód rozpuścić w wodzie, a następnie, przy ciągłym mieszaniu, dodać pierzgę i przygotowaną mieszaninę pozostawić na kilka dni w temperaturze pokojowej, do rozpoczęcia fermentacji. Stosować po 3/4 szklanki na 20-30 minut przed jedzeniem.
3. Przygotować mieszankę: owoce róży dzikiej 20 g, liście porzeczki czarnej 20 g, liście pokrzywy zwyczajnej 20 g, ziele mniszka lekarskiego 20 g, ziele miodunki lekarskiej 20 g. Dwie łyżki stołowe mieszanki zalewa się wrzątkiem (0,5 l), zaparza godzinę, przecedza i pije po pół szklanki, 3 razy dziennie, na 15-20 minut przed jedzeniem. Równocześnie przyjmuje się po pół łyżeczki od herbaty zmielonego obnóża pszczelego, 3 razy dziennie. Tak przez miesiąc. Po 10-15 dniach przerwy można wznowić kurację.

 

Przepisy z pyłkiem
Uwaga: Przed zastosowaniem każdego przepisu należy zasięgnąć porady lekarza, niektórzy z nas mogą być bowiem uczuleni na pyłek kwiatowy.
Przepis ogólny
Do 1 szklanki letniej wody lub mleka wsypać łyżkę obnóży pyłkowych i pozostawić na kilka godzin. Następnie lekko podgrzać, dosłodzić miodem do smaku. Spożywać na czczo rano i wieczorem. Zalecany czas kuracji 1-2 miesiące.
Przeciwko alergii
Do 100 g pyłku dodać 900 g miodu i wymieszać. Trzytygodniową kurację rozpocząć na kilka tygodni (3-4) przed przewidywanym atakiem kataru siennego czy astmy. Zacząć od małych dawek pyłku, codziennie zwiększanych aż do 11. dnia, następnie dawki stopniowo zmniejszać.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl