Producenci
Terapia czaszkowo-krzyżowa
Opis
Co to takiego ta terapia czaszkowo-krzyżowa?
Często słyszę to pytanie. Terapia czaszkowo-krzyżowa (lub inaczej craniosacralna) w ujęciu biodynamicznym to nieinwazyjna, wyjątkowo delikatna terapia manualna wywodząca się z osteopatii. Jest stosowana zarówno przy dolegliwościach fizycznych, jak i psychicznych. Pracując z tkankami terapeuta wpływa na ośrodkowy układ nerwowy oraz powiązane z nim struktury. Terapia ta coraz bardziej popularna na świecie ze względu na głębokie efekty terapeutyczne, lecz w Polsce jest jeszcze mało znana. Większość ludzi słysząc tę trudną do wymówienia i zapamiętania nazwę ma skojarzenia: „jakieś kręgarstwo”, „coś jak chiropraktyka”, „jakieś czary mary”. Tak naprawdę, to nic z tych rzeczy.
Biodynamiczna terapia czaszkowo-krzyżowa umożliwia pracę z organizmem na wielu poziomach: fizycznym, energetycznym i psychicznym, co daje jej miano terapii holistycznej, w której podchodzimy do człowieka całościowo. W przeciwieństwie do medycyny konwencjonalnej nie skupiamy się na objawach, tylko pozwalamy na działanie inteligentnym biodynamicznym siłom, które zawsze są dostępne i są zorientowane na zdrowie. Pracujemy bezpośrednio z mądrością ciała.
Brzmi fajnie, ale o co tak naprawdę chodzi?
Postaram się to wytłumaczyć jak najprzystępniej.
Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że ruch to życie. Gdy nie ma ruchu powietrza w pomieszczeniu - czujemy zaduch. Staw z nieruchomą wodą zarasta rzęsą. Tak samo organizm ludzki bez ruchu psuje się, zacina, zaczyna szwankować.
No a jaki jest ten ruch w ludzkim ciele?
Wiadomo, serce bije, krew krąży. Płuca rozszerzają się i kurczą, dzięki czemu następuje wymiana tlen - dwutlenek węgla. Dzięki ruchowi naszych mięśni przemieszcza się limfa.
Istnieje jednak jeszcze jeden wewnętrzny ruch, swoisty rytm: rytm czaszkowo-krzyżowy. To krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego między komorami mózgu a kością krzyżową, które odbywa się wzdłuż rdzenia kręgowego. To tak jakby wewnętrzny puls mózgu i rdzenia kręgowego. W najogólniejszym zarysie w terapii czaszkowo-krzyżowej pracuje się właśnie z prawidłowym przepływem płynu mózgowo-rdzeniowego i z regulacją układu nerwowego. Terapia czaszkowo-krzyżowa działa jak reset dla układu nerwowego – pomaga wyłączyć tryb „walki i ucieczki” i włączyć tryb „odpoczynku i regeneracji”. Fluktuacja płynu mózgowo-rdzeniowego wpływa nie tylko na układ nerwowy, ale również hormonalny, mięśniowo-szkieletowy i trzewny. W rezultacie terapia pozwala na przywrócenie równowagi w organizmie, usunięcie napięć fizycznych i psychicznych - krótko mówiąc poprawę samopoczucia i funkcjonowania.
Dla kogo jest ta terapia?
Klienci przychodzą na terapię czaszkowo-krzyżową z różnych powodów. Niektórzy słyszeli o jej dobroczynnym wpływie w przypadku zaburzeń somatycznych, innym pomaga poradzić sobie ze stresem, traumami lub trudnościami psychologicznymi.
Odbiorcą może być właściwie każdy: dorośli i dzieci, a także kobiety w czasie ciąży i zaraz po porodzie, nawet noworodki w inkubatorze.
Dlaczego ją polecasz? Dlaczego mam spróbować?
-
To naturalna i bezpieczna metoda – nie wymaga rozbierania się ani żadnych bolesnych technik.
-
Ciało samo decyduje, jak głęboko się „otworzy” – wszystko dzieje się w jego tempie.
-
Już po jednej sesji wiele osób czuje spokój, lekkość i odprężenie, którego dawno nie doświadczyło.
To nie tylko terapia – to profilaktyka. Odpowiednia praca z ciałem, wsparcie biochemii organizmu, oczyszczanie i emocjonalna równowaga pomagają przywrócić naturalny rytm, a co za tym idzie – zdrowie. Zdrowie nigdy nie ginie. Zdrowie zaczyna się tam, gdzie ciało wraca do swojego naturalnego rytmu. Terapia czaszkowo-krzyżowa pozwala go odnaleźć.
Jak wygląda sesja terapii czaszkowo-krzyżowej?
Klient kładzie się w wygodnym ubraniu na stole do masażu. Terapeuta dba o jego komfort i poczucie bezpieczeństwa. Za pomocą subtelnego dotyku wyczuwa napięcia i nieprawidłowości w strukturach i ruchach tkanek i kości całego systemu czaszkowo-krzyżowego. Sesja trwa około godziny.
Koszt: 150 zł (bez dojazdu)
Miejsce: Tarnowskie Góry
Szczególne wskazania:
- bóle głowy, migreny, bóle pleców, stawów, kończyn, zębów, kręgosłupa
- mrowienia i cierpnięcia kończyn, rwa kulszowa, udowa, ramienna, tiki
- zaburzenia koncentracji, trudności w uczeniu się, zaburzenia snu, zaburzenia nerwicowo-lękowe, ogólne złe samopoczucie bez konkretnych przyczyn, stany pobudzenia nerwowego, przewlekły stres
- problemy ze snem
- nadpobudliwość dzieci i dorosłych
- dysleksja
- autyzm
- zaburzenia funkcji narządu wzroku i słuchu (szumy uszne), schorzenia otolaryngologiczne (uszy, zatoki)
- dysfunkcje narządu żucia (staw skroniowo-żuchwowy), zgrzytanie zębami, bruksizm
- syndrom chronicznego zmęczenia
- depresja
- traumy różnego pochodzenia
- obniżona odporność, częste infekcje
- zaburzenia pracy pęcherza i jelit
Przeciwwskazania:
- wszelkie stany wymagające szybkiej interwencji lekarskiej, czyli wezwania pogotowia
- świeże urazy wymagające interwencji chirurgicznej – złamania, zwichnięcia, skręcenia stawów
- urazy z krwotokiem, tętniaki, nieuregulowane (nieleczone) nadciśnienie
- aktywne fazy schorzeń psychicznych
- krwawienia wewnątrzczaszkowe, wstrząs mózgu, obrzęk mózgu
- schorzenia w obrębie czaszki: guzy, tętniaki, wodogłowie, zapalenie opon mózgowych
- przepuklina rdzenia przedłużonego
- wszelkie stany ostre - powypadkowe, z otwartymi ranami, tuż po udarach, wylewach, zawałach, z bardzo wysoką gorączką, moment szoku anafilaktycznego
- świeże urazy ortopedyczne - do 48h
- pierwszy trymestr ciąży
Katarzyna Baron
Terapia czaszkowo-krzyżowa wykonywana przez Anetę to idealna terapia dla wszystkich, którzy doceniają delikatny, nieinwazyjny i pełen czułości dotyk, pragną się głęboko zrelaksować lub poszukują wsparcia w procesie zdrowienia. Dłonie Anety mają cudowną moc, która w połączeniu z jej ciepłym, pogodnym i życzliwym usposobieniem, działają fenomenalnie zarówno na dzieci jak i na dorosłych w różnym wieku i w różnej kondycji psychofizycznej. Podczas sesji można mieć różne odczucia - czasem jest to sen, czasem rozluźnienie, czasem regeneracja i zdrowienie, a czasem po prostu kojące uczucie "bezczasu". Terapia u Anety nie kończy się wraz z zakończeniem zabiegu, a jej pozytywne efekty są odczuwalne nawet wiele dni później. Z całego serca polecam spróbować, jak ogromna moc kryje się w tej subtelnej sztuce.
Piotr Gansiniec
Jestem już po kilku seansach TCK u Anety i muszę przyznać, że efekty są zaskakujące. Początkowo byłem sceptyczny, czy tak delikatne działanie może mieć jakikolwiek skutek. Tymczasem czysto fizjologiczne efekty (rozluźnienie, poprawa oddychania, ustąpienie dolegliwości w okolicy krzyża) były ewidentne i bardzo szybkie.
Alicja Jurasz
To było moje pierwsze doświadczenie z terapią czaszkowo-krzyżową i celowo nie starałam się dowiedzieć więcej na ten temat przed sesją, żeby być bardziej otwartą na doświadczenia. To był dla mnie dosyć trudny emocjonalnie dzień, w okresie dużych napięć, stresów i bezsenności. Dotyk przyniósł wielką ulgę, ukojenie i spokój. Wrażenia różniły się w zależności od części ciała. Były to różne przepływy energii, ale nawet przez chwilę nie czułam dyskomfortu. W nocy lepiej spałam. Z biegiem czasu odczułam też ulgę pod względem psychicznym. Ogółem było to bardzo pozytywne doświadczenie, myślę że ogromne znaczenie ma to, kto wykonuje terapię. Aneta ma z pewnością ogromną wiedzę, wyczucie, wrażliwość i dar.
Ewa Jałowiecka
Niesamowite, ile można zdziałać takim niedotykiem.
Agnieszka Nowak-Gałązka
Chciałabym podzielić się moimi odczuciami odnośnie terapii czaszkowo-krzyżowej Anety Mój zapracowany i nerwowy tryb życia spowodował wiele napięć w moim ciele i psychice. Terapia którą zaproponowała mi Aneta za każdym razem coś poruszała w moim ciele i duszy Pierwsza może nie była tak spektakularna ponieważ byłam bardzo napięta ...ale już po drugiej poczułam jak nadmiar napięcia w różnych częściach zmniejsza się i energia zaczyna płynąć, myślę że to dzieje się na poziomie komórkowym... Jestem wdzięczna, że poznałam ten rodzaj terapii, ponieważ w sytuacjach mocno dla mnie kryzysowych postawiła mnie na nogi. Polecam terapię u Anety ,bo to dobra osoba która ma duże wyczucie człowieka i jego napięć????
Elżbieta Cisz
Jestem w trakcie terapii czaszkowo krzyżowej i p. Anety. Jestem zauroczona tymi sesjami. Oprócz niewątpliwej poprawy słuchu, zmniejszenia szumów usznych (powód poddania się terapii) dostałam nową energię do życia. Bonus: ustąpiła moja odwieczna "gonitwa myśli". Same zabiegi są super przyjemne i niezwykle relaksujące. Niewątpliwie wiedza, umiejętności oraz wielkie serce p. Anety czynią cuda.
Aleksandra Baron
06.2025 Aneta to terapeutka terapii czaszkowo-krzyżowej z powołania. Zawsze skupiona, uważna, bardzo zaangażowana. Jej wrażliwa i empatyczna natura sprawia, że łatwo się przy niej poczuć bezpiecznie i otworzyć na proces terapeutyczny. Mimo, że zajmuje się metodami bardzo subtelnymi, można odczuć wymierne korzyści tej pracy. Polecam serdecznie!
Bożena Religa
Pani Aneta jest wrażliwym i empatycznym terapeutą, który traktuje ciało klienta z dużą uważnością. Ułożenie jej rąk na stopach skutkowało odczuciem przesuwającej się fali gorąca. Moje ciało dało mi znać, że mogę jej zaufać zatrzymując ruch gałek ocznych pod zamkniętymi powiekami. Już nie chciały kontrolować. Mogłam spokojnie zasnąć i powierzyć jej swoje ciało z pełnym zaufaniem. Na pewno poproszę o więcej.
Barbara Czapor-Zaręba
Aneta jest terapeutą z powołania, co jest widoczne już podczas pierwszego kontaktu. Jest niesamowicie otwarta i empatyczna z ogromną wiedzą. Po raz pierwszy miałam wykonywany masaż dźwiękiem misami tybetańskimi. Nie bardzo wierzyłam w zasadność i skuteczność tego typu zabiegu, poszłam na sesję nastawiona sceptycznie, z ciekawości. Nie sądziłam, że poczuję wibracje, przepływ własnej energii w ciele. To było niesamowite, zupełnie niespodziewane doświadczenie. Nie wiem jak to opisać, ale poczułam się naprawiona, pasującą częścią czegoś ważniejszego. Równie skuteczna była terapia czaszkowo-krzyżowa, którą miałam na kolejnej wizycie. Spokój i harmonia to uczucia, które towarzyszyły mi po wyjściu z sesji z Anetą. Na pewno będę wracać.
Alek Sabuda
Przeszedłem cykl terapii czaszkowo krzyżowej z Anetą, odczuwałem wiele wrażeń w ciele trudnych do opisania słowami, zawsze odczuwałem w kolejnych dniach zmiany również mentalne. Aneta ma dar do tej pracy, czuję wdzięczność.????
Emilka H.
Na terapię krzyżowo-czaszkową poszłam bez uprzedniego zaznajamiania się z tematem. Ta terapia to nie masaż, nie uciskanie, to po prostu delikatny dotyk. Pani Aneta zaczęła od dotyku stóp, niby nic, a poczułam huragan uczuć. Tak - uczuć. Potężne obezwładniajace uczucie wzruszenia, które wyciska łzy z oczu i chwyta za gardło... pomyślałam: Jak to możliwe?? W tym momencie już wiedziałam że czeka mnie coś niezwykłego, że ta osoba ma dar ????Mocno zapamiętałam dłoń pod dolnym odcinkiem kręgosłupa z którym mam problemy... dłoń z emanującym ciepłem, gorącem i ja zastanawiająca się jak to możliwe, bo przed chwilą te dłonie były pod kranem z którego leciała ledwo ciepła woda... Gdy dłonie powędrowały na klatkę piersiową, poczułam że są chłodne, to kolejne zaskoczenie - przed chwilą były ciepłe????Najbardziej niesamowitą częścią terapii był dotyk głowy. Czułam jak galopujące myśli wyłączają się jedna po drugiej... pojawia się stan wyciszenia... Nie wiem jak długo to trwało, nigdy wcześniej nie osiągnęłam stanu gdzie nie myślę o niczym. Polecam gorąco!
Ania G.
Terapii czaszkowo-krzyżowej poddałam się pierwszy raz i bardzo zaskoczyły mnie : po pierwsze przebieg - w trakcie tak delikatnych dotyków terapeutki odczuwałam lekkie przyjemne dreszcze, po drugie - efekt: rozluźnienie, spokój, głęboki relaks. Zdecydowanie powtórzę ten zabieg i wszystkim , którzy mają dolegliwości bólowe związane z kręgosłupem lub bóle głowy - bardzo polecam.
Justyna P
Nie wiedziałam czego się spodziewać, zapisałam się spontanicznie z ciekawością i jednocześnie z odrobiną rezerwy. Na to subtelne doświadczenie trzeba się jednak przygotować, bo niestety, jako ludzie generalnie musimy coś bardzo, bardzo intensywnie poczuć tu i teraz, żeby przyznać, że działa - balsam na cellulit musi szczypać, chłodzić lub grzać, szampon musi się pienić, pasta do zębów odświeżać oddech z siłą wodospadu ...w przeciwnym razie uznajemy, że nie działa. I oczywiście, ja też spodziewałam się, że spadnie na mnie jakiś grom z jasnego nieba, coś zaboli, poleją się łzy, coś strzeli ....tymczasem otulił mnie jakiś cudowny spokój, który jeszcze nie został przegnany przez gonitwę dnia codziennego, po raz pierwszy od dłuższego czasu bezpośrednio po sesji miałam normalną, przyjemna temperaturę dłoni ( galopująca menopauza sprawia, że towarzyszy mi stałe uczucie poparzonych dłoni)....w trakcie zabiegu, tam gdzie lądowały dłonie Anety pozostawał na dłużej przyjemny chłodny kompresik....... Wrócę do Ciebie Aneto, już bez rezerwy .
Kinga K.
Gorąco polecam zarówno terapię czaszkowo-krzyżową, jak masaż misami. Szczególnie osobom, które - tak jak ja - zmagają się z problemami natury psychicznej i napięciami w ciele.
Aleksandra Maj
Serdecznie polecam sesje terapii czaszkowo-krzyżowej u Anety. Dla mnie są to sesje, w czasie których w kojącej ciszy i w subtelnym, uważnym dotyku poczuć można pulsującą, wszechobecną miłość.
Marta K
Z serca polecam terapię u Anety czaszkowo-krzyżową. Miałam silny ból pod lewą łopatką, podczas sesji z Anetą ten ból się rozpuszczał i ostatecznie cały odszedł. To już 3 dzień od terapii a ja czuję się świetnie. Aneta jest cudowną osobą skupioną na kliencie i bardzo delikatną, podczas terapi czułam ciepło i pełne zaopiekowanie. Dziękuję Anetko że jesteś i robisz takie piękne rzeczy.
Halina P
Jestem po pierwszej sesji terapii czaszkowo -krzyżowej u terapeutki Anetki. Poszłam na sesję nie wiedząc kompletnie nic na ten temat. Od momentu wejścia aż do momentu wyjścia czułam przyjazną, pełną ciepła atmosferę.Otoczyła mnie cudowna relaksacyjna muzyka i delikatny dotyk rąk Anetki. Nie przypuszczałam,że coś tak delikatnego może wyzwolić tyle reakcji i odczuć mojego ciała. Zniknęło napięcie i gdyby nie frustracja z powodu kaszlu ,który mnie złapał dzień wcześniej, odpłynęłabym na dobre. Już nie mogę się doczekać następnej sesji.Polecam wszystkim. Dziękuję Ci Anetko, że stanęłaś na mojej drodze życia. ❤️❤️❤️
Hanna K.
Cudownie odprężający zabieg i cudownie działająca obecność Anetki. Bardzo dyskretna i delikatna ale odczuwalna. Napięcie odpływa i ja odpływam. Serdecznie polecam.❤️
Kasia Dawid
Jestem po dwóch sesjach u Anetki. Pierwsza to było jak dryfowanie na materacu, na w miarę spokojnym morzu. Odpłynęłam, dosłownie i w przenośni, świadomie pamiętam to dryfowanie i nagłe zimno, które przebiegło moje ciało i zmroziło je tak, ze zakryłam sie kocem po szyję. Na,drugiej sesji również "pływałam". Dzisiaj czuję się bardziej osadzona w sobie, czujęwiekszy spokoj i równowagę. Wiem, że jeszcze wrócę na sesję, nie jedną, bo po przeczytaniu innych komentarzy, zorientowałam się ile jeszcze pracy do pełnej harmonii w moim królestwie zwanym ciałem. Anetko, dziękuję,że Cię poznałam. Dziękuję za Twoje ręce, które dają tak wiele.
Dagmara W.
Byłam na 1 sesji terapii czaszkowo-krzyżowej i będę kontynuować w miarę możliwości. Przemiła i ciepła atmosfera, uważność Anety, czułam się bardzo zaopiekowana. Całkowite odprężenie w trakcie sesji i co mnie najbardziej zaskoczyło, że minął mi przeciążeniowy ból barku i stawów w prawym ramieniu, który męczył mnie już od jakiegoś czasu. Serdecznie polecam.
Dorota Kasprzak
Z całego serca polecam!!!! W ostatnim czasie miałam sporo stresu co wiązało się z częstym wybudzaniem w nocy, bezsennością, zmęczeniem. Anetka i jej subtelny , fachowy dotyk sprawiły że przespałam noc i wstałam wypoczęta, pełna energii. Polecam Panią Anetkę.
Mona Cichoń
Miałam kilkanaście sesji terapii czaszkowo-krzyżowej z Anetą. Polecam metodę i Anetę jako terapeutkę. Po sesjach zauważyłam pozytywne zmiany w obszarze szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa, gdzie miałam uporczywe bóle oraz poprawę ruchomości stawu biodrowego. Dziękuję Aneto
Zuzanna Kłosińska
Pełen profesjonalizm! Wspaniałe podejście do klienta, ciepła atmosfera, delikatny dotyk, terapia dostosowana do potrzeb i możliwości pacjenta. Polecam całym ❤️!
Martyna P.
Aneta prowadzi terapię z ogromnym wyczuciem i wiedzą, dzięki czemu już podczas pierwszej sesji poczułam, jak napięcie ustępuje miejsca ciepłu i głębokiemu odprężeniu. To niezwykłe doświadczenie, które przyniosło mi lekkość i spokój. Polecam każdemu, kto chce zadbać o siebie głębiej.
Magdalena Kociubińska
Polecam bardzo sesję u Anety. Duże odprężenie, luz w głowie i spokój. Cudowny stan.
Aga
Terapia u Anety jest tym czego potrzebuje moje ciało, otulający dotyk uspakaja i odpręża. W kolejnych dniach mam lepsze samopoczucie i więcej energii:)
Anna Gładysz
Dobry dotyk. Już od pierwszej chwili czuć, że ma się do czynienia z doświadczoną terapeutką. Wśród życiowych zawirowań sesja z Anetą pozwala zaznać głębokiego relaksu. Polecam!
Ania
Polecam gorąco. Niby nic, tylko dotyk, a ciało jak nowe, zrelaksowane, w równowadze. Odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu!
Julia
Bardzo polecam terapię prowadzoną przez Anetę. Wyszłam z niej odprężona i z lekkoscią. Aneta prowadzi terapię w bardzo czuły sposób, każde dotknięcie jest precyzyjne i przyjemne. Dziękuję!
Marcelina K.
Sesja terapii czaszkowo krzyżowej u Anety to cudowne doświadczenie. Wyciszyłam się i zrelaksowałam. W pewnym momencie sesji nawet zasnełam, co w moim przypadku to naprawdę dobry znak, gdyż raczej miewam problemy z zaśnięciem. Dodatkowo (nawet po kilku dniach od sesji) zauważyłam poprawę jakości snu – zasypiam bez problemu i nie wybudzam się w nocy. Szczerze polecam każdemu, kto potrzebuje regeneracji i odprężenia. Będę wracać:)